پیام تبریک مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی به مناسبت سوم فروردین، روز جهانی هواشناسی
  • تاریخ : 1398/01/03

پیام تبریک مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی به مناسبت سوم فروردین، روز جهانی هواشناسی

علی دولتی مهر مدیر کل هواشناسی استان آذربایجان شرقی با ارسال پیامی فرا رسیدن سوم فروردین ( 23 مارس )، روز جهانی هواشناسی را به همکاران هواشناسی و  جامعه هواشناسی تبریک گفت.
به گزارش روابط عمومی هواشناسی آذربایجان شرقی، در پیام علی دولتی مهر مدیر کل هواشناسی استان آمده است:
امروزه تغییرات اقلیمی نگرانی و دغدغه همه ماست. این تغییرات تقریباً تمام بخش های اجتماعی-اقتصادی از کشاورزی تا گردشگری، زیرساخت تا سلامت را تحت تأثیر قرار می‌دهد و بر منابع استراتژیک مانند آب، غذا و انرژی مؤثر است. سرعت توسعه پایدار را نه فقط در کشورهای درحال توسعه بلکه در تمام کشورها کند و حتی آن را تهدید می‌کند. با گسترش آگاهی مردم از خدمات هواشناسی، اعتماد و کاربرد این علم در زندگی و برنامه‌ریزی روزانه آنها نقش بسزایی دارد. سرویس های هواشناسی حتی اگر از بالاترین کیفیت هم برخوردار باشند، ارزش اقتصادی و اجتماعی را برای خود ایجاد نمی کنند مگر اینکه کاربران در تصمیمات شان از اطلاعات ارائه شده توسط این سرویس ها بهره مند گردند.
 نامگذاری روز 23 مارس مصادف با سوم فروردین به نام "روز جهانی هواشناسی"، نشان از توجه و اهمیت این علم در دنیای مدرن امروزی است. سازمان جهانی هواشناسی هر سال یک شعار را برای روز جهانی هواشناسی انتخاب می‌کند و روز جهانی هواشناسی در سال 2019 را "خورشید، زمین و آب و هوا" نام گذاری کرده است. انتخاب این عنوان حاکی از اهمیت فوق العاده خورشید در حوزه هوا، اقلیم و آب است. انرژی خورشید منحصر به فردترین انرژی تجدیدپذیر و منبع اصلی تمام انرژی های موجود در زمین است. حیات بروی زمین از این انرژی قدرت می گیرد؛ خورشید در شکل گیری پدیده های آب و هوایی و چرخه های هیدرولوژیکی نقشی کلیدی بازی می کند. 
در استان آذربایجان شرقی با توجه به شرایط اقلیمی و وضع آب و هوا، اهمیت هواشناسی بیشتر ملموس بوده و از آن جا که آگاهی و شناخت شرایط آب و هوا و تغییرات آن، پیش نیاز اساسی تصمیم گیری ها در تمام زمینه های توسعه پایدار استان است، لذا اینجانب ضمن تشکر از همکاران گرامی، این روز را به جامعه هواشناسان و اقلیم شناسان تبریک گفته و توفیق روز افزون این قشر فعال و علمی را در مسیر تحقق اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و دولت تدبیر و امید از درگاه ایزد منان خواستارم.

نظرات خود را مطرح کنید.

دیدگاه خود را درمورد این خبر بیان کنید.


نوشتن پیام 
لینک های مفید