ضرورت به‌روز رسانی نرم‌افزار رادار هواشناسی آذربایجان‌شرقی
  • تاریخ : 1398/05/19

ضرورت به‌روز رسانی نرم‌افزار رادار هواشناسی آذربایجان‌شرقی

مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: به‌روز رسانی نرم‌افزار رادار هواشناسی برای پیش‌بینی های کوتاه مدت مکانی و زمانی ضروری است.
به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان آذربایجان شرقی، علی دولتی مهر، روز پنجشنبه همزمان با روز خبرنگار با حضور در ایرنای مرکز آذربایجان شرقی افزود: آذربایجان شرقی جزو اولین استان های کشور است که رادار هواشناسی در آن نصب شده و به روز رسانی آن در شناسایی پدیده های جوی استان کمک می کند.
وی با بیان اینکه ایجاد رادار هواشناسی در هر استانی نیاز به بیش از ۴۰۰ میلیارد ریال است، اظهار داشت: در صورت تامین اعتبار مورد نیاز برای به روز رسانی این رادار پایش های مکانی و زمانی برای پیش بینی های کوتاه مدت با دقت بیشتری انجام می شود.
مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: توسعه ایستگاه ها،  تجهیز ایستگاه ها برای گذر از سیستم سنتی به خودکار و راه اندازی ایستگاه های جدید در نقاط مختلف از اولویت های این اداره کل است.
دولتی مهر، با شاره به فعالیت شبکه پایش این اداره کل ادامه داد: این شبکه پایش با برقراری ارتباط با حدود ۱۲۰ ایستگاه مختلف اصلی، سینوپتیکی، فرودگاهی، جاده ای و باران سنجی پایش وضعیت هوای استان پیش بینی های لازم انجام می شود.
وی یادآوری کرد: در ۴ ماه سال جاری ۲ ایستگاه در شهرستان های هوراند و آذرشهر که فاقد ایستگاه بود، با اعتبار حدود ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال ایجاد و راه اندازی می شود.
 مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: ایجاد زیرساخت ایستگاه هوراند با حدود ۵۰۰ میلیون ریال در حال انجام است و تلاش می شود این ایستگاه ها تا هفته دولت یا دهه فجر امسال به بهره برداری برسد.
دولتی مهر،  با تاکید بر تعامل با مراکز دانشگاهی برای جمع آوری دقیق اطلاعات هواشناسی افزود: در این زمینه این اداره کل با دانشگاه های تبریز و دانشگاه آزاد اسلامی تفاهم نامه ای امضا کرده است تا طرح های پژوهشی آن ها و پایان نامه های دانشجویان برای رفع نیازها و در راستای اولویت های این سازمان سوق یابد.
وی همچنین با اشاره به روز خبرنگار و سال روز شهادت محمود صارمی، گفت: رسانه‌ها و خبرنگاران با انتشار اخبار هواشناسی پیش آگاهی‌های لازم را به مردم و اقشار مختلف جامعه انتقال می دهند.
 مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: خبرنگاران مظلومترین قشر جامعه بوده و مسئولیت آن ها سنگین و پراسترس است و با برقراری ارتباط بین مردم با مسئولان و برعکس در جهت انعکاس دغدغه و خواسته مردم به مسئولان گام برمی دارند.
دولتی مهر، با اشاره به اینکه کار خبرنگاران پرمشغله است، افزود: خبرنگاران رسانه ها و خبرگزاری ها قشری هستند که بیشتر می توانند وظایف و نقش هواشناسی را به اقشار مختلف جامعه تبیین کنند.
photo_2019-08-10_07-55-30.jpg

نظرات خود را مطرح کنید.

دیدگاه خود را درمورد این خبر بیان کنید.


نوشتن پیام 
لینک های مفید