برگزاری اولین جلسه کارگروه بلایای جوی و طوفان استان آذربایجان شرقی  در سال 98
  • تاریخ : 1398/04/19

برگزاری اولین جلسه کارگروه بلایای جوی و طوفان استان آذربایجان شرقی در سال 98

برگزاری اولین جلسه کارگروه بلایای جوی و طوفان استان آذربایجان شرقی  در سال 98
اولین جلسه کارگروه بلایای جوی و طوفان استان آذربایجان شرقی روز سه شنبه 18 تیر ماه سال جاری در محل اداره کل هواشناسی استان با حضور مدیر کل برگزار شد
به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان آذربایجان شرقی، علی دولتی مهر مدیر کل هواشناسی استان ضمن خیر مقدم به حاضرین جلسه گفت: در کاهش بلایای جوی هواشناسی تنها دستگاهی است که در بحث پیشگیری میتواند از چند روز قبل بحث پایش را انجام داده و قبل از اینکه سامانه یا رخدادی وارد منطقه شود اطلاع رسانی های لازم را انجام دهد.
وقتی پایش انجام می گیرد پیش بینی های مختلف چه روزانه و چه هفتگی صادر می شود و اگر درصد وقوع بالای 60 درصد باشد اطلاعیه ها و اخطاریه ها صادر می شود و اگر برنامه ریزی های بموقع در خصوص اطلاعیه و اخطاریه های هواشناسی انجام گیرید می توان جلوی خسارت های احتمالی را گرفت
دولتی مهر با اشاره به کمبود ایستگاه هواشناسی در استان افزود: تعداد ایستگاه های هواشناسی برای پایش کل استان کم بوده و نیاز است ایستگاه های هواشناسی توسعه یابد که این هم مستلزم هزینه بوده و امسال هم ایستگاه هواشناسی هوراند و آذرشهر در برنامه هست که راه اندازی شود.
مدیر کل هواشناسی استان افزود: برای پایش اطراف دریاچه اورمیه نیاز است ایستگاه های اطراف دریاچه توسعه یابد اما از اعتبارات ستاد احیای دریاچه اورمیه  برای هواشناسی استان آذربایجان شرقی هیچ اعتباری در نظر گرفته نشده است که در صورت اختصاص اعتبار از ستاد احیای دریاچه اورمیه، می توانیم ایستگاه های هواشناسی را در اطراف دریاچه توسعه دهیم.
وی ادامه داد: انتظار می رود همکاری بین هواشناسی و ستاد احیای دریاچه اورمیه تنگاتنگ بوده و با همکاری این دو دستگاه بتوانیم مشکلات هواشناسی در حوزه دریاچه را حل کنیم.
خلیل ساعی مدیر دفتر منطقه‌ای ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به وضعیت دریاچه اورمیه گفت: تراز دریاچه در حال حاضر 1271/74 سانتی‌متر است که امسال بیشترین تراز 1271/94 سانتی متر مربوط به 12 خرداد ماه می باشد.
وی ادامه داد: علیرغم اینکه 36 روز از بیشترین تراز می گذرد تنها 20 سانتی متر تراز دریاچه کاهش یافته که اگر با این روند حساب کنیم امسال هم تراز دریاچه بالاتر از 1271 سانتی متر خواهد بود.
در این جلسه گزارشی از وضعیت آب و هوایی استان و پیش بینی فصلی توسط دکتر اصلاحی و مخاطرات محیطی انتشار نمک در اثر خشک شدن دریاچه اورمیه توسط دکتر محمدی و همچنین گزارش خشکسالی و مخاطرات بخش کشاورزی توسط اکبر زاده دبیر تهک استان ارائه شد.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6-6.jpg

نظرات خود را مطرح کنید.

دیدگاه خود را درمورد این خبر بیان کنید.


نوشتن پیام 
لینک های مفید