اولین جلسه کارگروه بلایای جوی و توفان استان آذربایجان شرقی
  • تاریخ : 1399/07/03

اولین جلسه کارگروه بلایای جوی و توفان استان آذربایجان شرقی

اولین جلسه کارگروه بلایای جوی و توفان استان آذربایجان شرقی روز چهارشنبه دوم مهر ماه با حضور مدیر کل برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان آذربایجان شرقی، علی دولتی مهر مدیر کل هواشناسی استان در این جلسه با اشاره به اقدامات این اداره کل برای توسعه و تجهیز ایستگاه های هواشناسی در سطح استان، اظهار داشت: در ۳ ماه نخست امسال ۲ ایستگاه هواشناسی خودکار در شهرهای آذرشهر و هوراند به شبکه هواشناسی استان اضافه شد تا از اطلاعات آن برای پایش اطلاعات هواشناسی منطقه در مراکز تحقیقاتی و پیش بینی استفاده شود.
دولتی مهر، ادامه داد: در نیمه اول امسال ۱۱ ایستگاه باران سنجی خودکار خریداری و جانمایی آن ها انجام شده که با تامین اعتبار مورد نیاز برای پایش اطلاعات بارش در محل های مشخص شده نصب می شوند.
وی با اشاره به بازسازی و تجهیز تعدادی از ایستگاه های سطح استان، یادآوری کرد: خرید و نصب ایستگاه خودکار سینوپتیک، ایستگاه خودکار اقلیم شناسی و باران سنجی خودکار در بخش هواشناسی، طراحی، توسعه و عملیاتی کردن سامانه پیش بینی و هشدار سیل در حوزه های آبریزی منتهی به استان در حوزه آب و مدل سازی عددی پیش بینی آلودگی هوا در کلانشهر تبریز در حوزه محیط زیست از برنامه های آتی این کارگروه است که به مدیریت بحران استانداری ارسال شده است.
دولتی مهر، با اشاره به ضروریت ایستگاه هواشناسی در منطقه خداآفرین افزود: پیگیری لازم برای راه اندازی ایستگاه در این منطقه انجام و موافقت اولیه اخذ شده که در صورت تامین اعتبار از محل اعتبارات ملی این ایستگاه تا پایان سال ۹۹ راه اندازی می شود.
درادامه جلسه خانم دکتر پور اصغر، معاون توسعه و پیش بینی، گزارش رخدادهای حدی بلند مدت استان را ارائه نمودند. سپس امیدفر رئیس گروه پیش بینی مطالبی را در مورد آشنایی با دستورالعمل نحوه صدور هشدارهای جوی بیان کردند.
هادی پور از سازمان مدیریت بحران استانداری نیز از عملکرد اداره کل هواشناسی استان در صدور به موقع اطلاعیه و اخطاریه های جوی اظهار رضایت نموده و درخواست داشتند که دستورالعمل نحوه صدور هشدارهای جوی به اطلاع کاربران و ارگانها و سازمانهایی که از آنها استفاده می کنند، رسانده شود.
قنبری از خانه کشاورز استان در خواست افزایش همکاری کارشناسان اداره کل هواشناسی از طریق حضور در مناطق دور افتاده و مخصوصا مناطق مرزی با کشاورزان و ارائه اطلاعات هواشناسی به آنها را داشتند.  
سرهنگ دلیری از فرماندهی پلیس راه استان، با اشاره با اینکه اطلاعات هواشناسی در حوزه کاری پلیس راه از اهمیت ویژه برخوردار است گفت: اطلاعات و هشدارهای هواشناسی از طرق مختلف به موقع در اختیار مردم و کابران قرار میگیرد، اما متاسفانه اغلب تصادفات جاده ای در اثر بی توجهی به هشدارهای هواشناسی صورت میگیرد. و باید از طریق سازمان های ذی صلاح آموزش خطر شناسی به مردم داده شود تا مردم هشدارها را جدی گرفته و از خطرات و عواقب عدم توجه به هشدارها آگاهی لازم را کسب نمایند.
صادقی ،مشاور مدیر کل صدا و سیمای آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت اطلاعات هواشناسی گفت: صدا و سیما در هر زمان آماده است هشدارهای جوی را پخش و اطلاع رسانی کند و تلاش ما هم این است این اطلاع رسانی ها به نحو احسن انجام گیرد.
1.JPG
4.JPG
3.JPG2.JPG
 

 

نظرات خود را مطرح کنید.

دیدگاه خود را درمورد این خبر بیان کنید.


نوشتن پیام 
لینک های مفید