سوالات متداول

 • با سلام : علت تشكيل مه چيست؟ و جنس مه از چيست؟

  وجود هوای سرد – رطوبت کافی وشرایط جو پایدار باعث تشکیل مه می شود . و جنس مه از ذرات بخار آب می باشد.

 • چرا صدای بعضی رعدوبرق ها زود به زمین میرسد ولی صدای بعضی از رعدوبرق ها دیر به گوش ما میرسد ......ولطفا علت به وجودآمدن تگرگ رو به شکل مختصر بگویید.

  با توجه به اینکه سرعت نور از سرعت صوت بیشتر است، به همین خاطر صدای رعدوبرق چند ثانیه پس از مشاهده شدن نور ناشی از رعدوبرق شنیده می شود و هرچه فاصله ابر تا زمین بیشتر باشد این صدا دیرتر شنیده خواهد شد.
  پدیده تگرگ در ابرهای جوششی به نام کمولونیمبوس تشکیل می شود که دارای فاصله زیاد بین کف ابر و قله ابر می باشد و قسمتی از این ابر، در دمای زیر صفر قرار دارد بنابراین با توجه به اینکه در این ابر، تلاطم زیاد بوده، باعث میشود قطرات تشکیل شده در اثر این تلاطم،  به قسمت های بالایی ابر که دمای زیر صفر دارند رفته و این قطرات یخ ببندند و این کار بطور پیوسته انجام می گیرد. نهایتا پس از بزرگ شدن، این قطرات یخ، در اثر جاذبه زمین به طرف زمین کشیده شده و تگرگ اتفاق می افتد.

 • سلام چطور میتوانم داده های آماری شهرستان اهر برای سال های 2014به بعد را پیدا کنم

  باسلام
  میتوانید با مراجعه به اداره کل هواشناسی استان و یا اداره هواشناسی اهر داده های مورد نیاز خود را دریافت نمایید. اگر نامه از دانشگاه یا ارگان دولتی بیاورید هزینه از شما دریافت نخواهد شد.

 • میزان بارندگی در مراغه درسال زراعی چقدر بوده و نسبت به میانگین کم بوده یا افزایش داشته

  میزان بارش مراغه در سال زراعی فعلی تا امروز(از مهر 1396 تا 15 اردیبهشت 1397) 255.3 میلیمتر می باشد، که نسبت به میانگین بلندمدت 0.9 درصد افزایش داشته است.

 • باسلام منطقه اوجان با توجه به شرایط اب وهوایی وخاک برای کدام یک ازگیاهان سر درختی مساعد است. ضمنابارش سال جاری بستان ابادسال ز راعی را پیشبینی فرمایید

  باسلام

  آمار بارش را میتوانید از سایت هواشناسی قسمت خدمات تخصصی هواشناسی دریافت نمایید. در مورد گیاهان بهتر است از سازمان جهادکشاورزی سوال فرمایید. 

 • با سلام. تاریخچه تغییرات ایستگاههای هواشناسی و سینوپتیک جلفا و سراب را نیازداشتم. اینکه از ابتدا تا کنون چه تغییراتی در این ایستگاهها به لحاظ مکانی صورت گرفته و دلیل این تغییرات را میخواستم بدانم.باتشکر

  باسلام
  این ایستگاهها تغییراتی نداشتند.

لینک های مفید